044-210839 0735-310839
En av Taurus senaste modeller. Den här pistolen är den tuffaste av dom tuffaste och förmodligen den galnaste pistolen i katalogen. Den är helt i metall och känns otroligt äkta. Pistolen väger 1282g, är 214mm lång. Magasinet rymmer 38st skott. Den har blowback och det häftigaste är att den lätt kan ställas om från semiautomatisk till helautomatisk. Vi tog tid, och den tömde magasinet på ca 2,3 sekunder (närmare 1000skott/min !!!) Kulorna bokstavligt talat sprutar ut ur pipan när metallsliden flyger fram och tillbaka. Drivmedel 1st 12g kolsyrepatron. Utgångshastigheten är hela 116m/s. Denna pistol får till och med den mest ointresserade att dra på smilebanden.
Tekniska specifikationer
| Vikt | 1282g |
| Totallängd | 214mm |
| Ammunitionskaliber | 6,0mm |
| Drivning | CO2 |
| Eldalternativ | Semi & Full Auto. |
| Mekanism | Blowback |
| Övrigt | Semi/Fullauto-reglage |
| Extra magasin ingår | Nej |
| Extra magasin | 1665 |
| Anslagsenergi | 1,3J |
| Eldhastighet | 1000rpm |
| Utgångshastighet 0,20g | 90m/s |
| Utgångshastighet 0,12g | 116m/s |
| Magasinkapacitet | 38st |
| Rekommenderad ammunition | 1751,1752,1753,1757,1791 |
| Ammunitionsvikt | 0,20g - 3,0grains |
| Kilspår | Picatinny |
| Riktmedel | Fast |
| Piplängd | 131mm |
| Piptyp | BAX |
| Stomme | Metall |
| Slide | Metall |
| Manual | Ja |
| Konstruktion | Metall |
| Skala | 1:1 |



