044-210839 0735-310839
Detta är den nyaste Taurus modellen i sortimentet. Kraftfull pistol, med en utgångshastighet på hela 100m/s med 0,20g ammo. Den har ett mycket realistiskt utseende. Fin balans och ett grepp med gummibeläggning gör att den känns bekväm att hålla i. CO2 driven mekanism gör att du kan mycket snabbt mata iväg kulor så länge det finns ammunition i magasinet. För att få bäst precision rekomenderas att du använder 0,20g ammunition. Pistolen är försedd med pekfingersäkring.
Tekniska specifikationer
| Vikt | 718g |
| Totallängd | 218mm |
| Ammunitionskaliber | 6,0mm |
| Drivning | CO2 |
| Eldalternativ | Semi-Auto. |
| Mekanism | Fixed slide |
| Extra magasin ingår | Nej |
| Extra magasin | 1878 |
| Anslagsenergi | 1J |
| Utgångshastighet 0,20g | 100m/s |
| Magasinkapacitet | 15st |
| Rekommenderad ammunition | 1751,1752,1753,1757,1791 |
| Ammunitionsvikt | 0,20g - 3,0grains |
| Kilspår | Picatinny |
| Riktmedel | Öppet, Fast |
| Piplängd | 144mm |
| Piptyp | Slät |
| Stomme | Komposit |
| Slide | Komposit |
| Konstruktion | Komposit |
| Skala | 1:1 |



